Vulgate clémentine (latin)
Josué 18:16
16Descenditque in partem montis, qui respicit vallem filiorum Ennom : et est contra septentrionalem plagam in extrema parte vallis Raphaim. Descenditque in Geennom (id est, vallem Ennom) juxta latus Jebusæi ad austrum : et pervenit ad fontem Rogel,
Josué 18:16 dans d’autres versions
- Bible Segond 1910 (LSG)Elle descendait à l’extrémité de la montagne qui est vis-à-vis de la vallée de Ben-Hinnom, dans la vallée des Rephaïm au nord. Elle descendait par la vallée de Hinnom, sur le côté méridional des Jébusiens, jusqu’à En-Roguel.
- Bible Segond 21 (S21)Elle descendait à l'extrémité de la montagne qui se trouve en face de la vallée de Ben-Hinnom, au nord de la vallée des Rephaïm. Elle descendait par la vallée de Hinnom, sur le côté sud des Jébusiens, jusqu'à En-Roguel.
- Bible du Semeur (BDS)d’où elle descendait au pied de la montagne qui domine la vallée de Ben-Hinnom, au nord de la vallée des Rephaïm. Elle descendait la vallée de Hinnom, sur le versant sud de la colline des Yebousiens jusqu’à Eyn-Roguel.
- Nouvelle Edition de Genève 1979 (NEG79)Elle descendait à l'extrémité de la montagne qui est vis-à-vis de la vallée de Ben-Hinnom, dans la vallée des Rephaïm au nord. Elle descendait par la vallée de Hinnom, sur le côté méridional des Jébusiens, jusqu'à En-Roguel.
Contexte de Josué 18:16
14et inclinatur circuiens contra mare ad meridiem montis qui respicit Bethoron contra Africum : suntque exitus ejus in Cariathbaal, quæ vocatur et Cariathiarim, urbem filiorum Juda. Hæc est plaga contra mare, ad occidentem. 15A meridie autem ex parte Cariathiarim egreditur terminus contra mare, et pervenit usque ad fontem aquarum Nephtoa. Descenditque in partem montis, qui respicit vallem filiorum Ennom : et est contra septentrionalem plagam in extrema parte vallis Raphaim. Descenditque in Geennom (id est, vallem Ennom) juxta latus Jebusæi ad austrum : et pervenit ad fontem Rogel, 17transiens ad aquilonem, et egrediens ad Ensemes, id est, fontem solis : 18et pertransit usque ad tumulos, qui sunt e regione ascensus Adommim : descenditque ad Abenboën, id est, lapidem Boën filii Ruben : et pertransit ex latere aquilonis ad campestria : descenditque in planitiem,
Lire Josué 18 en entierJosué 18:16 mot à mot
וְיָרַ֨ד הַגְּב֜וּל אֶל־קְצֵ֣ה הָהָ֗ר אֲשֶׁר֙ עַל־פְּנֵי֙ גֵּ֣י בֶן־הִנֹּ֔ם אֲשֶׁ֛ר בְּעֵ֥מֶק רְפָאִ֖ים צָפ֑וֹנָה וְיָרַד֩ גֵּ֨י הִנֹּ֜ם אֶל־כֶּ֤תֶף הַיְבוּסִי֙ נֶ֔גְבָּה וְיָרַ֖ד עֵ֥ין רֹגֵֽל׃Lire en interlinéaire
Mots relevés dans la LSG.
- descendaitיָרַדyârad · descendreH3381
- extrémitéקָצֶהqâtseh qêtseh · extrémitéH7097
- montagneהַרhar · montagne : montH2022
- quiאֲשֶׁר'ăsher · quiH834
- estעַל‛al · surH5921
- vis-à-visפָּנֶהpânîym · face : surfaceH6440
- valléeגַּיְאgay' gay · valléeH1516
- deגְּבוּלgebûl gebûl · bordure : limiteH1366
- Benבֵּןbên · fils : enfantH1121
- Hinnomהִנֹּםhinnôm · Hinnom (Topheth du fils de)H2011
- valléeעֵ֫מֶק‛êmeq · vallée (des Rephaïm)H6010
- Rephaïmרְפָאִיםrâphâ' râphâh · géantH7497
- auאֶל'êl 'el · versH413
- nordצָפוֹןtsâphôn tsâphôn · nordH6828
- valléeגַּיְאgay' gay · valléeH1516
- Hinnomהִנֹּםhinnôm · Hinnom (Topheth de)H2011
- côtéכָּתֵףkâthêph · épauleH3802
- méridionalנֶ֫גֶבnegeb · sudH5045
- Jébusiensיְבוּסִיyebûsîy · JébusienH2983
- Enעֵין רֹגֵל‛êyn rôgêl · RoguelH5883
Références croisées de Josué 18:16
- Josué 15:8Ascenditque per convallem filii Ennom ex latere Jebusæi ad meridiem, hæc est Jerusalem : et inde se erigens ad verticem montis, qui est contra Geennom ad occidentem in summitate vallis Raphaim contra aquilonem :
- 2 Rois 23:10Contaminavit quoque Topheth, quod est in convalle filii Ennom, ut nemo consecraret filium suum aut filiam per ignem, Moloch.
- 2 Chroniques 28:3Ipse est qui adolevit incensum in valle Benennom, et lustravit filios suos in igne juxta ritum gentium quas interfecit Dominus in adventu filiorum Israël.
- 2 Chroniques 33:6Transireque fecit filios suos per ignem in valle Benennom : observabat somnia, sectabatur auguria, maleficis artibus inserviebat, habebat secum magos et incantatores, multaque mala operatus est coram Domino ut irritaret eum.
- Ésaïe 30:33Præparata est enim ab heri Topheth, a rege præparata, profunda, et dilatata. Nutrimenta ejus, ignis et ligna multa ; flatus Domini sicut torrens sulphuris succendens eam.
- Jérémie 7:31et ædificaverunt excelsa Topheth, quæ est in valle filii Ennom, ut incenderent filios suos et filias suas igni, quæ non præcepi, nec cogitavi in corde meo.
- Jérémie 19:2et egredere ad vallem filii Ennom, quæ est juxta introitum portæ fictilis : et prædicabis ibi verba quæ ego loquar ad te.
- Jérémie 32:35Et ædificaverunt excelsa Baal quæ sunt in valle filii Ennom, ut initiarent filios suos et filias suas Moloch, quod non mandavi eis, nec ascendit in cor meum ut facerent abominationem hanc : et in peccatum deducerent Judam.
- 1 Chroniques 14:9Porro Philisthiim venientes, diffusi sunt in valle Raphaim.
- Josué 18:28et Sela, Eleph, et Jebus, quæ est Jerusalem, Gabaath et Cariath : civitates quatuordecim, et villæ earum. Hæc est possessio filiorum Benjamin juxta familias suas.
- Josué 15:63Jebusæum autem habitatorem Jerusalem non potuerunt filii Juda delere : habitavitque Jebusæus cum filiis Juda in Jerusalem usque in præsentem diem.
- Juges 1:8Oppugnantes ergo filii Juda Jerusalem, ceperunt eam, et percusserunt in ore gladii, tradentes cunctam incendio civitatem.
- Juges 19:10Noluit gener acquiescere sermonibus ejus : sed statim perrexit, et venit contra Jebus, quæ altero nomine vocatur Jerusalem, ducens secum duos asinos onustos, et concubinam.
- Josué 15:7et tendens usque ad terminos Debera de valle Achor, contra aquilonem respiciens Galgala, quæ est ex adverso ascensionis Adommim, ab australi parte torrentis : transitque aquas, quæ vocantur fons solis : et erunt exitus ejus ad fontem Rogel.
- 2 Samuel 17:17Jonathas autem et Achimaas stabant juxta fontem Rogel : abiit ancilla et nuntiavit eis. Et illi profecti sunt, ut referrent ad regem David nuntium : non enim poterant videri, aut introire civitatem.
- 1 Rois 1:9Immolatis ergo Adonias arietibus et vitulis, et universis pinguibus, juxta lapidem Zoheleth, qui erat vicinus fonti Rogel, vocavit universos fratres suos filios regis, et omnes viros Juda servos regis.
Commentaires sur Josué 18:16
- Adam Clarke Bible Commentary · v. 16Du côté de Jébus — La montagne de Sion, qui était près de Jérusalem ; car Jébus, ou Jébus, était l’ancien nom de cette ville.Lire le commentaire
- Barnes’ Notes on the Bible · v. 11-28Versets 11 à 28 Voir les références marginales. Il y a beaucoup d'indications dans ce chapitre et dans le chapitre suivant que le texte est dans un grand désordre, et beaucoup de lieux sont encore inconnus. Josué 18:14 Et a bousculé le coin Rendu“et se tourna vers l'ouest vers le sud.”Le sens est qu'à Beth-horon inférieur, la limite nord de Benjamin tournait autour et courait vers le sud - Beth-horon étant son point extrême ouest. Josué 18:21 Les“ Vallée…Lire le commentaire
- Commentaire concis de Matthew Henry · v. 11-28Les frontières de chaque tribu d'Israël étaient bien distinctes en Canaan, conformément à l'héritage qui leur était dévolu. Toutes polémiques et querelles éventuelles se trouvaient ainsi contrecarrées par la Sagesse divine : seul l'Éternel était en effet capable d'allouer équitablement pour chaque tribu, les collines et les vallées, les terres à céréales et les pâturages, les ruisseaux et les rivières, ainsi que les différentes villes. Qu'en est-il de la…Lire le commentaire
- Tyndale Open Study Notes · v. 1-28Comme il l'avait promis, Dieu a amené Israël dans le pays. Josué concentre enfin son attention sur le partage du pays entre les tribus d'Israël. • Ce partage offre une réalité géographique à l'alliance des Israélites avec Dieu et renvoie à l'accomplissement de la promesse de Dieu à Abraham, Isaac et Jacob. Étant donné que Dieu possède le pays, l'attribution aux tribus est un don. Dieu leur donne le pays pour y habiter ; c'est donc lui qui dirige son…Lire le commentaire
Thèmes liés à Josué 18:16
Dans les dictionnaires
Commentaires sur Josué 18
Vulgate clémentine (latin) — Domaine public - Clementine Text Project
Commentaires