Vulgate clémentine (latin)
1 Rois 14:6
6audivit Ahias sonitum pedum ejus introëuntis per ostium, et ait : Ingredere, uxor Jeroboam : quare aliam te esse simulas ? ego autem missus sum ad te durus nuntius.
1 Rois 14:6 dans d’autres versions
- Bible Segond 1910 (LSG)Lorsque Achija entendit le bruit de ses pas, au moment où elle franchissait la porte, il dit : Entre, femme de Jéroboam ; pourquoi veux-tu te donner pour une autre ? Je suis chargé de t’annoncer des choses dures.
- Bible Segond 21 (S21)Lorsque Achija entendit le bruit de ses pas, au moment où elle franchissait la porte, il dit: «Entre, femme de Jéroboam! Pourquoi veux-tu te faire passer pour une autre? Je suis chargé de t'annoncer des choses dures.
- Bible du Semeur (BDS)Dès qu’Ahiya entendit le bruit de ses pas devant la porte, il s’écria : Entre, femme de Jéroboam ! Pourquoi essaies-tu de te faire passer pour une autre ? De toute manière, je suis chargé de te transmettre une parole sévère.
- Nouvelle Edition de Genève 1979 (NEG79)Lorsque Achija entendit le bruit de ses pas, au moment où elle franchissait la porte, il dit: Entre, femme de Jéroboam; pourquoi veux-tu te donner pour une autre? Je suis chargé de t'annoncer des choses dures.
Contexte de 1 Rois 14:6
4Fecit ut dixerat, uxor Jeroboam : et consurgens abiit in Silo, et venit in domum Ahiæ : at ille non poterat videre, quia caligaverant oculi ejus præ senectute. 5Dixit autem Dominus ad Ahiam : Ecce uxor Jeroboam ingreditur ut consulat te super filio suo qui ægrotat : hæc et hæc loqueris ei. Cum ergo illa intraret, et dissimularet se esse quæ erat, audivit Ahias sonitum pedum ejus introëuntis per ostium, et ait : Ingredere, uxor Jeroboam : quare aliam te esse simulas ? ego autem missus sum ad te durus nuntius. 7Vade, et dic Jeroboam : Hæc dicit Dominus Deus Israël : Quia exaltavi te de medio populi, et dedi te ducem super populum meum Israël, 8et scidi regnum domus David, et dedi illud tibi, et non fuisti sicut servus meus David, qui custodivit mandata mea, et secutus est me in toto corde suo, faciens quod placitum esset in conspectu meo :
Lire 1 Rois 14 en entier1 Rois 14:6 mot à mot
וַיְהִי֩ כִשְׁמֹ֨עַ אֲחִיָּ֜הוּ אֶת־ק֤וֹל רַגְלֶ֙יהָ֙ בָּאָ֣ה בַפֶּ֔תַח וַיֹּ֕אמֶר בֹּ֖אִי אֵ֣שֶׁת יָרָבְעָ֑ם לָ֣מָּה זֶּ֗ה אַ֚תְּ מִתְנַכֵּרָ֔ה וְאָ֣נֹכִ֔י שָׁל֥וּחַ אֵלַ֖יִךְ קָשָֽׁה׃Lire en interlinéaire
Mots relevés dans la LSG.
- Lorsqueהָיָהhâyâh · êtreH1961
- Achijaאֲחִיָּ֫הוּ'ăchîyâh 'ăchîyâhû · AkhijaH281
- entenditשָׁמַעshâma‛ · entendre : entendreH8085
- bruitקוֹלqôl qôl · voix : sonH6963
- pasרֶ֫גֶלregel · piedH7272
- franchissaitבּוֹאbô' · venir (dans) : venirH935
- porteפֶּ֫תַחpethach · entréeH6607
- ditאָמַר'âmar · direH559
- femmeאִשָּׁה'ishshâh nâshîym · femme : épouseH802
- Jéroboamיָֽרָבְעָםyârob‛âm · JéroboamH3379
- pourquoiמָהmâh mah mâ ma meh · quoi ?H4100
- veuxזֶהzeh · celui-ciH2088
- tuאַתְּ'attâh 'attâ 'ath 'attîy 'attem 'atten 'attênâh 'attênnâh · tu (f.s.)H859
- autreנָכַרnâkar · rendre étrangerH5234
- Jeאָֽנֹכִ֫י'ânôkîy · jeH595
- chargéשָׁלַחshâlach · envoyer : partirH7971
- annoncerאֶל'êl 'el · versH413
- duresקָשֶׁהqâsheh · durH7186
Références croisées de 1 Rois 14:6
- Job 5:13qui apprehendit sapientes in astutia eorum, et consilium pravorum dissipat.
- Psaumes 33:10Timete Dominum, omnes sancti ejus, quoniam non est inopia timentibus eum.
- 1 Rois 14:2Dixitque Jeroboam uxori suæ : Surge, et commuta habitum, ne cognoscaris quod sis uxor Jeroboam, et vade in Silo, ubi est Ahias propheta, qui locutus est mihi quod regnaturus essem super populum hunc.
- Ézéchiel 14:3Fili hominis, viri isti posuerunt immunditias suas in cordibus suis, et scandalum iniquitatis suæ statuerunt contra faciem suam : numquid interrogatus respondebo eis ?
- Luc 20:20Et observantes miserunt insidiatores, qui se justos simularent, ut caperent eum in sermone, ut traderent illum principatui, et potestati præsidis.
- Actes 5:3Dixit autem Petrus : Anania, cur tentavit Satanas cor tuum, mentiri te Spiritui Sancto, et fraudare de pretio agri ?
- Hébreux 4:13Et non est ulla creatura invisibilis in conspectu ejus : omnia autem nuda et aperta sunt oculis ejus, ad quem nobis sermo.
- 1 Rois 14:10idcirco ecce ego inducam mala super domum Jeroboam, et percutiam de Jeroboam mingentem ad parietem, et clausum, et novissimum in Israël : et mundabo reliquias domus Jeroboam, sicut mundari solet fimus usque ad purum.
- 1 Rois 13:20Cumque sederent ad mensam, factus est sermo Domini ad prophetam qui reduxerat eum.
- 1 Rois 20:42Qui ait ad eum : Hæc dicit Dominus : Quia dimisisti virum dignum morte de manu tua, erit anima tua pro anima ejus, et populus tuus pro populo ejus.
- 1 Rois 21:18Surge, et descende in occursum Achab regis Israël, qui est in Samaria : ecce ad vineam Naboth descendit, ut possideat eam.
- 1 Rois 22:8Et ait rex Israël ad Josaphat : Remansit vir unus per quem possumus interrogare Dominum : sed ego odi eum, quia non prophetat mihi bonum, sed malum : Michæas filius Jemla. Cui Josaphat ait : Ne loquaris ita, rex.
- 1 Samuel 15:16Ait autem Samuel ad Saul : Sine me, et indicabo tibi quæ locutus sit Dominus ad me nocte. Dixitque ei : Loquere.
- 1 Samuel 28:18quia non obedisti voci Domini, neque fecisti iram furoris ejus in Amalec : idcirco quod pateris, fecit tibi Dominus hodie.
- Jérémie 21:2Interroga pro nobis Dominum, quia Nabuchodonosor, rex Babylonis, præliatur adversum nos : si forte faciat Dominus nobiscum secundum omnia mirabilia sua, et recedat a nobis.
- Ézéchiel 2:4et filii dura facie et indomabili corde sunt, ad quos ego mitto te. Et dices ad eos : Hæc dicit Dominus Deus :
Commentaires sur 1 Rois 14:6
- Barnes’ Notes on the Bible · v. 6Car je suis envoyé vers toi - Plutôt , "je suis aussi envoyé vers toi" Comme tu as un message pour moi de la part de ton mari, j'ai un message pour toi de la part du Seigneur.Lire le commentaire
- Commentaire concis de Matthew Henry · v. 1-6Les faits décrits dans ce texte se situent « dans ce temps-là », c'est-à-dire, au temps où Jéroboam pratiquait vraiment le mal : c'est alors que Son enfant tomba malade. Quand la maladie atteint nos familles, nous devrions nous enquérir de savoir si un péché particulier n'a pas été commis dans notre maison ; cette affliction nous est-elle envoyée pour convaincre l'un des nôtres d'avoir commis une faute, dans le but de reprendre ? La démarche du roi eut…Lire le commentaire
Thèmes liés à 1 Rois 14:6
Dans les dictionnaires
Commentaires sur 1 Rois 14
Vulgate clémentine (latin) — Domaine public - Clementine Text Project
Commentaires